VOLNA MYSLENKA
aktuality archiv zajímavosti program

              

Volná myšlenka odsuzuje "dary"

Jan Jelínek

       Občanské sdružení Volná myšlenka v České republice loni na podzim přispělo na zlepšení a propagaci činnosti pamětní síně v rodném domě velikána českého národa Karla Havlíčka Borovského v Havlíčkově Borové 6000 korunami. Za tento dar poděkoval profesoru Ing. Františkovi Fabiánovi, Csc., předsedovi Volné myšlenky, místostarosta městyse Havlíčkova Borová Ing. Aleš Uttendorfský.

       Celostátní rada doporučuje občanům objednat si k zakoupení knihu s titulem "Volno myšlenkám aneb jak to bylo, jejíž autorkou je Miluše Vildomcová. Kniha stojí kolem 150 korun a lze si ji objednat ve vydavatelství Akcent u Drahomíra Rybníčka, Eliášova 1135/15 Třebíč. Kniha kromě jiného pojednává o volnomyšlenkářském průkopníkovi v naší republice Františku Vildomcovi, vesnickém učiteli, archeologovi a muzikantovi. Žák hudebního skladatele Leoše Janáčka, který se dožil téměř stovky let, bojoval už za Rakousko-uherské monarchie za svobodné školy. Zemřel v roce 1975.Socialistické Československo ho ještě za jeho života ocenilo státním vyznamenáním Za vynikající práci, stal se nositelem titulu zasloužilý učitel a čestným občanem Hlubokých Mašůvek na Českomoravské vysočině.

       Celostátní rada Volné myšlenky rovněž přijala usnesení, ve kterém se praví:" Vzhledem k tomu, že Parlament České republiky neschválil referendum o tzv. církevních restitucích, přiklání se Celostátní rada Volné myšlenky ČR k pozastavení platnosti zákona o navracení majetku církvím a církevním společnostem.

       Sdružení také již dlouhodobě podporuje protest proti znovupostavení Mariánského sloupu na pražském Staroměstském náměstí.

 

zpět